štvrtok 23. mája 2019

Krok ze tmy


Budeme dnes pokračovať smerom, ktorý sme vytýčili v minulom článku, no prehodíme výhybku z poézie zas späť na prózu. Zameriame sa na strašidelnú tvorbu kráľa pulpovej literatúry, známeho R. E. Howarda. Ten sa síce najviac preslávil ako stvoriteľ fantasy subžánru s názvom meč & mágia so svojím najpopulárnejším exponentom Conanom, no jeho záber bol omnoho širší, od westernu až po humorné príbehy. Neobišiel, samozrejme, ani horor. Bol nepochybne veľmi ovplyvnený Lovecraftom, s ktorým ho spájalo aj osobné priateľstvo, no vo veľkej miere ostáva sám sebou. Jeho vkladom pre žáner bol hlavne vášnivý, živelný rozprávačský talent a vďaka nemu vedel vykresliť nielen sugestívnu atmosféru, ale do svojich strašidelných príbehov vniesol výrazný dobrodružný až akčný náboj. Ale dá sa to aj otočiť a môžeme konštatovať, že do mnohých svojich dobrodružných a fantazijných próz prepašoval nemalú dávku strašidelného. Vzhľadom na jeho naturel a uprednostňovaný typ hrdinu, ktorý sa tiahne naprieč celou jeho tvorbou je príznačné, že protagonisti príbehov, ktorí pochádzajú z jeho pera sú, a to hlavne na pomery literárneho horroru, mimoriadne aktívni. Nečakajú útrpne na desivý koniec a nekrčia sa pod náporom hrôzy, ale postavia sa akémukoľvek nadprirodzenému zlu tvárou v tvár v boji na život a na smrť. A máloktorý z nich predá svoju kožu lacno. Jeho príbehy je dnes možné už považovať za klasiku žánru a aj keď máloktoré prekvapia originalitou námetu či tým, že by dokázali priniesť neočakávané vyvrcholenie, drvivá väčšina z nich sa číta jedným dychom. Môže za to prostý fakt, že Howard postavil silu svojich príbehov na tej najzákladnejšej, bazálnej schopnosti spisovateľa, no v skutočnosti pomerne vzácnej - obyčajnom rozprávačskom talente. Schválne; skúste niektoré z nich pretlmočiť mladším ľuďom pri tlmenom svetle dohasínajúceho táborového ohňa, pričom budete používať autorov jazyk, a zazriete v ich tvárach strhujúci záujem a v očiach odlesky obáv a znepokojenia. V nasledujúcich knihách, ktoré približujú čitateľovi tie najlepšie autorove príbehy, čo boli preložené do češtiny, sa s touto skúsenosťou osobne stretnete. Začnime touto:


Krok ze tmy (Strašidelné povídky z let 1925 - 1932) - Robert E. Howard



Ve Villefèrském lese (In the Forest of Villefère) 
Temným stredovekým hvozdom opradenom zlými povesťami putuje posol a stretáva tajomného cudzinca...

Krátka a jednoduchá a jednoducho napísaná poviedka, ktorá však aj napriek tomu dokáže vyvolať mrazenie. Mňa osobne potešilo, že tu vystupuje vlkolak, lebo okrem toho, že som na nich zaťažený, sa tento upozaďovaný upírí bratranec vyskytuje v literatúre pomerne zriedka, na rozdiel od svojho slávneho príbuzného. Aj keď poviedka dýcha konvenčnosťou, dokáže v závere prekvapiť! Viac neprezradím, nechajte sa prekvapiť aj vy.
A verdikt? Ako úvod môže byť...

Vlčí hlava (Wolfshead)
V rozprávaní predchnutom neuveriteľnými a zlovestnými udalosťami sa stretávame s hrdinom predošlého príbehu a táto próza tak funguje ako jeho pokračovanie i rozuzlenie. Dej sa tento raz prekvapivo presúva na pobrežie Afriky.

Dobrá dlhšia poviedka, ktorá sa začína ako horor a následne sa preklopí do dobrodružnej sféry. Obe jej polohy sú šikovne napísané, vidieť, že Howard bol skutočne zručným rozprávačom. Snúbi sa tu napätie i hrôza, akcia prerastá strašidelnú atmosféru príbehu, tak ako je to u autora typické. A rozhodne zaujme aj ojedinelá a od iných konceptov vonkoncom odlišná podoba vlkolaka.

Hadí sen (The Dream Snake)
Protagonista príbehu líči svojim priateľom desivú nočnú moru, ktorá ho so železnou pravidelnosťou sužuje už odnepamäti. V nej je ohrozovaný monštruóznym hadom. Ale čo keď tento neobyčajne živý sen nie je obyčajným snom?

Mrazivý príbeh dýcha znepokojujúcou, ťaživou atmosférou a nebyť toho, že práve miestami stráca trošku dych, bol by to skvostný strašidelný príbeh. Teraz je "len"  dobrý. Najviac poviedku ocenia tí, ktorí sú či boli sužovaní ťaživými hrôzostrašnými snami. 

Hyena (The Hyena)
Hlavný hrdina má Afriky plné zuby a preto ho v jeho pobyte mimoriadne poteší, keď sa zblíži s jednou pôvabnou beloškou. Lenže má o ňu zjavne záujem aj domorodý šaman, o ktorom sa tvrdí, že má nadprirodzené schopnosti.

Veľmi dobrý drsný dobrodružný príbeh z exotického prostredia "ochutený" korením strachu. Hrôzy kúziel Čierneho kontinentu vám podráždia fantáziu. Ozvláštňujúcim prvkom je tu akýsi "hyenodlak". Príbehy o ľuďoch meniacich sa na zvieratá nie sú vlastné len Európe a netýkajú sa iba vlkov.

Chřestící kosti (Rattle of Bones)
V kratšej poviedke sa stretávame s jedným z najobľúbenejších a najcharizmatickejších Howardových hrdinov Solomonom Kaneom, puritánom šestnásteho storočia, ktorý slovo božie káže svojimi dvoma pištoľami a rapierom. A bojuje proti ľudským i neľudským protivníkom. V tomto príbehu mu cestu skrížia oba typy nepriateľov.

Poviedka, ktorá vás neprekvapí, ale určite zaujme. Aj v príbehoch, ktoré sa nedajú označiť za príliš originálne, si vašu pozornosť autor dokáže zaistiť prostou silou rozprávačstva - akciou a atmosférou. Čo viac si žiadať? Azda len konštatovať, že aj v prípadoch, kedy dobre viete, ako sa všetko skončí, ba aj ako sa bude dej rozvíjať, sa nielenže nebudete nudiť, vy sa budete kráľovsky baviť a občas aj skutočne autenticky báť. V tomto konkrétnom prípade (ne)odporúčam čítať tým, ktorí majú fóbiu z kostlivcov.

Duch Toma Molyneauxe (The Spirit of Tom Molyneaux / The Apparition in the Prize Ring)
Talentovaný boxer - jednoduchý chlap s veľkým srdcom alá taký černošský Rocky, má bojovať o titul. Lenže šampión je rodený zabijak. Proti takémuto súperovi bude možno potrebovať viac ako len výbornú techniku, odhodlanie a srdnatosť. Určite sa bude hodiť i pomoc z onoho sveta...

Jedna z najlepších poviedok v zbierke a azda najkrajšia. Môj osobný favorit. Nie je to len pre skvelo opísanú akciu a veľmi dobre podanú atmosféru, nie je to ani preto, že som fanúšikom boxu, je to azda najväčšmi pre nádherný pátos, pre oslavu nezlomného ducha človeka. S tým duchom sa to dá teraz interpretovať i doslovne. Spojenie športovej a duchárskej poviedky sa len tak nevidí, o to lepšie ale číta.

Casonettova poslední píseň (Casonetto´s Last Song)
Hlavný hrdina dostane zvláštnu zásielku obsahujúci sprievodný list, no najmä gramofónovú platňu. Čo obsahuje nahrávka? Pretože toto nebude dar, ale nástroj pomsty!

Že nemá Howard skutočne originálne námety? Má! Tu je dôkaz, aj keď pomerne ojedinelý. Poviedka pracuje s bravúrnym nápadom a je zaujímavá aj z toho hľadiska, že zapracováva do deja ako dôležitý prvok modernú (vtedy) techniku. Veľmi nevšedný a stále svieži prozaický kúsok!

Dotek smrti (The Touch of Death / The Fearsome Touch of Death)
Aby sa učinilo zadosť starej obyčaji, podujme sa hlavný hrdina stráviť noc s nebožtíkom. Hoci nie je žiaden strachopud s prehnane rozvinutou predstavivosťou, bude to zrejme najdlhšia noc v jeho živote...

Aj keď sa autor zreteľne inšpiroval poviedkou od Ambrose Bierca, a nie je to taký druh hororu, aký by sme od neho čakali, dokázal vzbudiť u čitateľa taký intenzívny pocit strachu, a tak úžasne tento pocit opísať, že vám budú vlasy vstávať dupkom. Takto nám predostrel mimoriadne pôsobivý text, ktorý nie je nič pre slabé povahy.

Nekopejte mi hrob (Dig Me No Grave)
Čudesný závet práve zosnulého nechvalne známeho okultistu obsahuje podivné inštrukcie... Vykonávatelia poslednej vôle sa ich chystajú naplniť.

Táto poviedka bude pre viacerých možno vrcholom zbierky, lebo je to naozaj mimoriadne funkčná kombinácia okultného a lovecraftovského hororu na jednej strane a na strane druhej sa jedná o starú dobrú faustiádu. U mňa trochu zráža hodnotenie typicky lovecraftovské vŕšenie prívlastkov. Je tu však aj niečo iné typicky lovecraftovské (a aj howardovské) a rozhodne pozitívne - atmosféra, čo by sa krájať dala!!! Zhasnite svetlá, zapáľte sviece a čítajte!

Věc na střeše (The Thing on the Roof)
Pátranie po informáciách obsiahnutých v obskúrnej a ťažko zohnateľnej knihe smeruje k fyzickému pátraniu po stratenom chráme v džungliach mezoameriky, kde sa má údajne nachádzať poklad nevýslovnej ceny.

Milý čitateľ, teraz si dostal jednu z najlepších poviedok od Lovecrafta, ktorú sám Lovecraft nenapísal... Touto prózou si Howard prepožičiava viaceré ingrediencie z Lovecraftovej mytológie, ale sám do nej aj prispieva. Je to jedna z mojich najobľúbenejších poviedok v tomto podžánri strašidelnej literatúry, kde (až na záver) nepocítime vyložene des, ale vieme, že niečo je v neporiadku, v sakra veľkom neporiadku, a že hrdina má problém, z ktorého ho nevysekajú ani všetci svätí a nezadržateľne smeruje k záhube...

Příšera z mohyly (The Horror from the Mound)
Neúspešný farmár dúfa, že zvráti svoju neutešenú situáciu, a tak sa rozhodne vniknúť do neďalekej starobylej mohyly, napriek tomu, že ho jeho mexický sused od toho všemožne odhovára. Dúfa totiž, že príde k bohatstvu, ktoré v nej má byť podľa jeho presvedčenia ukryté. Namiesto toho však do sveta vypustí prastaré zlo.

Dámy a páni, napokon došlo aj na upírov. V podaní Howarda to nebude žiaden milovník v peleríne, nijaký elegantný gróf, ale stretneme sa s príšerou, ktorú azda splodila sama noc. A ako už je u Howarda zvykom, hlavný hrdina sa nebude krčiť pod perinou a triasť, ale stretne sa s monštrom v nerovnom boji. A vraj nemôžu staré horory vydesiť dnešného čitateľa. Hlúposť, ktorú Howard vyvracia zas a znovu. Ani tu účinok nedosahuje sofistikovaným literátstvom, ale jednoducho vynikajúcim rozprávačstvom. A to je niečo, na čo sa zvykne v istých odnožiach súčasnej literatúry zabúdať. Pritom ide o základný stavebný kameň každého príbehu...

Lid z temnot (People of the Dark)
Hlavná postava tejto dlhšej poviedky plánuje vraždu. Tak šialene ľúbi istú dámu, že sa rozhodne zlikvidovať svojho soka v láske. Plánuje si na neho postriehnuť v jaskyni, ktorá je opradená istými temnými legendami z dávnoveku...

Viac ako len dôstojné zavŕšenie prvého výberu Howardových strašidelných poviedok. Pomyselné finálne číslo je vo viacerých aspektoch bezkonkurenčné. Tápanie v temnom podzemnom labyrinte. Všadeprítomná tma a záludné číhajúce nebezpečenstvo, strata orientácie a klaustrofóbia, naháňanie a úteky a boj, keď sa hrdinovia otočia a čelia neľudskej hrozbe. Táto poviedka predstavuje esenciálneho Howarda a na jedinom mieste ukazuje silu jeho príbehov, pretože obsahuje všetko to, v čom autor vyniká, pričom úplne vynecháva jeho slabšie miesta. Je to vysoko zážitková zmes hororu, dobrodružnej prózy a cítiť tu i závan čerstvej krvi zbesilej akcie fantazijných príbehov typu meč & mágia, ktoré náš spisovateľ vlastne založil. Dokonca sa stretneme s Conanom, ale ešte nie s tým CONANOM, no s jeho menovcom a charakterovým predobrazom. Podobnú príbehovú fabulu, aká je použitá v tomto texte, zúžitkoval autor viackrát. V ďalších zbierkach, výberoch a antológiách sa s nimi postupne ešte zoznámime bližšie. Tento variant, rozprávajúci o degenerovanej rase žijúcej v skrytosti jaskynného komplexu, mimo ľudskej civilizácie, je ale snáď najpôsobivejší...

(kniha vyšla v roku 2010 vo vydavateľstve Albatros a nakladateľstve Plus)


(Anton Tareev - Solomon Kane)


Tak a toto je koniec jednej veľmi svojráznej a výraznej a rozhodne vysoko nadpriemernej hororovej zbierky. Je to ale len koniec dočasný. Nabudúce sa pozrieme na jej pokračovanie!


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára