V druhej časti výberov strašidelných príbehov R. E. Howarda sa stretneme s dlhými poviedkami, pričom niektoré majú v doslovnom zmysle tohto termínu "epickú šírku" a podaktoré z nich sú i rozdelené na kapitoly, čo býva zvykom hlavne pri dlhších prozaických útvarov. Tu sa autor už jasne vyprofiloval a až na jeden čistokrvný horor - skutočne jeden z najlepších amerických hororov, ako sa píše v anotácii (a podľa mňa jeden z najlepších celosvetovo), ide o príbehy, ktoré majú bližšie k fantasy žánru sword & sorcery, teda meč a mágia, ktorý Howard de facto založil. Ako už samotné označenie napovedá, jedná sa o drsné fantazijné príbehy plné bojov a kúziel, pričom však obsahujú významnú hororovú vložku. Či už sú to príbehy s kráľom Kullom, barbarom Conanom z Cimmerie alebo puritánom a dobrodruhom Solomonom Kaneom, takmer v každej próze sa spolu s hrdinami stretnete zoči voči nadprirodzenej hrôze. Aj keď v tomto výbere nenájdeme príbehy vyššie menovaných a najznámejších spisovateľových hrdinov, sú to typické Howardove postavy: neohrození, divokí muži bez bázne, nie však už tak bez hany...
Tak sa ráčte začítať do príbehov, ktoré vám vyrazia dych a prinútia vás pri čítaní od rozrušenia vstať z postele či zo stoličky a prežívať ich takmer na vlastnej koži!
Zpátky do temnoty (Strašidelné povídky z let 1932 -1936) - Robert E. Howard
Mohyla na ostrohu (The Cairn on the Headland)
Hlavný hrdina je vydieraný jedným slizkým ziskuchtivcom, ktorý využíva jeho znalosti k tomu, aby objavil istú mohylu, do ktorej, zaslepený túžbou po poklade, chce vniknúť. V mohyle sa ale ukrýva niečo, čo by nemalo byť vypustené do dnešného sveta!
Námet je veľmi, veľmi podobný s poviedkou Příšera z mohyly, ktorá sa vyskytla v predchádzajúcom výbere. Tým sa však akákoľvek podobnosť končí. Táto poviedka vyznieva celkom rozdielne, má odlišnú atmosféru, odlišné prostredie, odlišné charaktery, v mohyle číha úplne iná hrozba, a áno - nepôjde tento raz o nič menšie, ako je osud celého ľudstva, je tu zdôraznená historicko-dobrodružná a fantazijná stránka a potlačená hororová zložka, ktorá naplno prepukne až v závere, avšak stojí za to. No niečo majú oba príbehy identické - sú zhruba rovnako dobre a pútavo napísané.
Červi země (Worms of the Earth)
V tomto príbehu navštívime dávnu minulosť, konkrétne Britániu v dobe rímskej nadvlády. Spolu s kráľom Piktov Bran Mak Mornom sa pomstíme samotnému rímskemu miestodržiteľovi, ktorý kruto sužuje pôvodné obyvateľstvo. Keďže na neho "nedosiahne" obyčajnými zbraňami, Bran Mak Morn sa podujme o zdanlivo nemožné - nadviazať spojenectvo s odpornou neľudskou rasou, ktorá obýva podzemie a kolujú o nej strašné zvesti. Účel svätí prostriedky, hovorí sa, ale existujú niektoré nástroje pomsty, ktoré sú príliš strašné, aby sa k nim človek uchyľoval...
Určite jedna z najsugestívnejších Howardových poviedok. Skvelá atmosféra! Pri čítaní vás prestúpi všadeprítomná šeď dávnych pustín Británie a potom aj desivá temnota podzemnej ríše, v ktorej žijú bytosti, čo sú strašným výsmechom evolúcie. Nie, účel skutočne nesvätí prostriedky! Howard veril nie len v evolúciu človeka, hoci šľachtenie civilizáciou vnímal skôr negatívne, pretože zjemnený človek nemá šancu obstáť v boji s prírodou či silnejším barbarským protivníkom, ale aj v evolučný úpadok, ktorý sa prejavuje v rôznych monštrozitách i na fyzickej úrovni. Vo viacerých svojich príbehoch využíval tému degenerovanej rasy, ktorá sa uchýlila do podzemných priestorov a jaskynných komplexov a na evolučnom rebríčku spadli tak hlboko, že sa od ľudí odlíšili nielen výzorom, ale aj zmýšľaním. V minulom výbere bol takýto príbehový sujet použitý v poviedke Lid z temnot a povedal som, že v rámci témy patrí asi k Howardovej najviac vydarenej, to som ale zabudol, akí skvelí sú Červi země...
Arabuův dům (The House of Arabu / The Witch from Hell´s Kitchen)
Cudzinecký žoldnier a významný vojenský vodca, ktorý počas svojich dobrodružstiev zakotvil v Sumere, je sužovaný nepriateľom, proti ktorému je aj jeho meč bezmocný a jeho odvaha je vystavená ťažkej skúške. Niekto ho preklial a poštval na neho najobávanejšieho démona - samotnú Lilith!
V Howardových historických dobrodružných a hrdinských fantasy príbehoch je tento ojedinelý svojím exotickým a podmanivým prostredím, do ktorého dej zasadil. Pozrieme sa do pradávneho Sumeru obývaného žiarlivými bohmi a pomstychtivými démonmi. Čaká nás vzrušujúce a sugestívne stretnutie s odpudivým čarodejom, zostup do domu Arabua, čiže podsvetnej ríše a súboj s démonickými protivníkmi. Všetko by to bolo skvelé, ale keby Howard, podľa mňa, bol démonov tento raz zobrazil trochu ináč, tak konfrontácia s nimi mohla byť desivejšia. Vtedy by bola poviedka dokonalá, teraz je "len" veľmi dobrá.
Údolí červa (The Valley of the Worm)
Zreteľne inšpirovaný Londonovým dielom Tulák po hviezdach, použil Howard námet ciest minulými životmi, kedy smrteľne chorý James Allison zažíva svoje minulé hrdinské inkarnácie. Samozrejme, spravil to po svojom a podľa mojej mienky Londona i predstihol. V tomto príbehu je Allison neporaziteľným bojovníkom Njordom z úsvitu ľudstva, ktorý sa v smrteľnom zápase stretne s obludným "červom", bytosťou, ktorá pochádza z ešte predľudskej éry a terorizuje jeho kmeň. Od tohto mýtického boja sa odvíja celý rad legiend o neohrozených rekoch, ktorí sa postavia proti príšerám a drakom, aby hájili zástavu ľudstva. A moja pripomienka - Howard veľmi šikovne využil zaujímavý fakt, že v germánskych krajinách bolo prastaré označenie draka wyrm či worm, teda doslovne červ.
Nadrozmerná dávka hrdinstva. V Howardovom podaní nie
šľachetne rytierska, ale barbarsky drsná, prekladaná nadprirodzenou hrôzou. Už
som aj zabudol ako veľmi je tá poviedka dobrá! Je to esencia toho najlepšieho,
čím sa Howard preslávil. Človek čelí nezemskému zlu a musí siahnuť až na dno
svojich síl, aby prežil. A ak má vyhrať, nemôže to byť len obyčajný muž, ale
človek-zviera. Rozumné zviera s odvahou, srdnatosťou a zúrivosťou väčšou než má
rozzúrený panter. S odhodlaním a silou nekonečne väčšou než má bežný syn
ľudského rodu.
Počas svojich potuliek narazia dvaja priatelia na opustený dom. Pri západe slnka z verandy vzlietne kŕdeľ holubov... Nevedia nič o miestnej legende, ktorá sa k tomu viaže, sú zďaleka. A nevedia ani to, čo vie veľmi dobre čitateľ strašidelných príbehov - za žiadnych okolností neprespávajte v opustených, podozrivo vyzerajúcich domoch!!!
Howard možno nebol literátom - umelcom, ale bol jednoducho výborným rozprávačom, ako dokazoval stále zas a znovu počas svojej krátkej no mimoriadne plodnej spisovateľskej kariéry. Vďaka jeho rozprávačstvu je to jedna z jeho najlepších poviedok a tiež jeden z najlepších hororov, aké kedy vznikli. Strašidelné historky z amerického juhu, černošská mágia, povesti o zombie... mám pokračovať? Nie! Prečítajte si to sami a bojte sa!
Aššurbanipalův plamen (The Fire of Asshurbanipal)
Dvaja dobrodruhovia, Američan a Arab striedavo utekajú a bojujú s berberskými banditmi a pokúšajú sa nájsť opustené legendárne mesto postavené v dávnych dobách, ktoré sa podľa nejasných správ má nachádzať stratené kdesi v púšti a ukrývať zvláštny drahokam - poklad obrovskej ceny. Miestni obyvatelia sa mestu zďaleka vyhýbajú a tvrdia, že drahokam niekto alebo skôr NIEČO stráži...
Na koniec to chce niečo skutočne výborné, príbeh, ktorý vás zaujme tak, že zabudnute na okolitý svet, no po prečítaní na príbeh už nikdy nezabudnete. Bez preháňania jeden z najlepších dobrodružných a tajuplných príbehov, čo som kedy čítal! Je to zábavnejšie a strhujúcejšie než dobrodružstvá Indiana Jonesa na filmovom plátne. A podobne ako v eskapádach Indiana Jonesa, i tu sa dočkáme v závere podmanivého fantastického prvku. A hororu! Síce až v úplnom závere, no o to strhujúcejšie to na čitateľa zapôsobí!
Tak, a prečítali sme druhý, a od tohto vydavateľstva aj posledný výber tých najlepších autorových strašidelných príbehov. Ešte nás, rovnako ako i v predošlej knihe, čakajú dve básne, ktoré ukazujú, že aj v tejto oblasti písal Howard skutočne strhujúce diela. Ak si ich chcete prečítať na jednom mieste, nájdete ich TU.
(kniha vyšla v roku 2011 vo vydavateľstve Albatros a nakladateľstve Plus)
(pôsobivá ilustrácia na prebale amerického vydania zbierky Howardových príbehov, ktorá zachytáva moment z poviedky Údolí červa)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára