utorok 5. novembra 2019

Říše strachu


Moje obľúbené vydavateľstvo zamerané na fantastiku Laser books vydalo v rámci svojej edície "Mistrovská díla fantasy" dva zaujímavé tituly, ktoré, aj keď sa naozaj jedná väčšmi o fantasy než čokoľvek iné (v tomto prípade a v našej dnešnej recenzii dokonca dej prekvapivo vyústi i do sci-fi) v hojnej miere využívajú hororové kulisy. Oba romány totiž spadajú do subžánru upírskych príbehov. Oba sa odohrávajú v určitom historickom období, pričom dobové reálie sú vypracované mimoriadne precízne, oba však, na úkor originality, nevšednosti a nekonvenčného spracovania strácajú to najdôležitejšie, čo by mala obsahovať kniha, ktorá chce pútavo podať pútavý príbeh. Na rovinu poviem, že strádajú v oblasti vykreslenia charakterov, budovania deja i prostého a nenahraditeľného rozprávačstva... Jednoznačne ale stoja za povšimnutie. Popravde, sú to tak trochu kultové diela. Snažili sa, a nie neúspešne v druhej polovici 80. rokov revitalizovať upírsku tematiku. Takpovediac vliať podžánru do žíl novú krv ;) Teraz sa pozrieme na prvý z nich:

Říše strachu (The Empire of Fear) - Brian Stableford



Úžasná, podmanivá a super cool - kůl (povedzme, že to je odvodené od slova "kôl"? - kôl na upírov? :) ) obálka ukrýva na zadnej strane úžasnú, podmanivú a super cool anotáciu, ktorá ma tak navnadila, že som si knihu jednoducho musel kúpiť, a tá anotácia je tak dobrá, že ju budem, hoci nie priamo citovať, tak aspoň parafrázovať: V alternatívnej histórii 17. storočia ovládajú väčšinu Európy upíri. K upírom patrí všetka šľachta a podobné je to i s duchovenstvom. K upírom patrí dokonca i samotný pápež. Ľudia trpia pod tvrdou feudálnou vládou. Istý vedec však konečne odhaľuje príčinu tajomných vlastností upírov aj možný spôsob premeny z človeka na upíra, tajomstvo, ktoré upírí vládci žiarlivo strážia. Jeho syn sa dostane do čela veľkého povstania proti krutým vládcom.

Ohromne "kôl", že? :) Ale dostojí obsah knihy tomuto bombasticky znejúcemu prísľubu? No... to už je horšie. Spisovateľ si odhryzol priveľké sústo alebo sa napil príliš veľa krvi. Brian Stableford má na konte desiatky kníh, a to nielen žánrových, hoci fantastike robí česť a jeho meno je viac ako len známe, pôsobí však aj ako prekladateľ a editor. Budú ale jeho schopnosti stačiť na knihu takýchto epických rozmerov? Kniha totiž nie je zlá, vôbec nie. Má niektoré skvelé miesta a je nesmierne zaujímavá, lenže ako celok nie je dobre zvládnutá. Delí sa na niekoľko viac menej samostatne fungujúcich a pomerne dlhých častí, pričom v každom sa čitateľ posunie v priestore i čase deja. Tento koncept je v poriadku. Ale kvalita jednotlivých úsekov a spisovateľova schopnosť strhnúť čitateľa dosť variuje. Úvod v Londýne, kedy sa dostávame do virvaru spiknutia, má spád a je naozaj pôsobivý. Zvláštna alternatívna história so svojimi čudesnými reáliami si vás podmaní a vy, hoci ste i laickým znalcom dejín a dejepis ste mali v obľube, budete krútiť hlavou nad tým, ako to autor všetko mimoriadne schopne prekrútil a prispôsobil vlastným potrebám. A nad tým všetkým sa vznáša príťažlivý príkrov tajuplna. Časť, ktorá je venovaná boju proti upírom a najmä finálny stret armád, vám zas pripraví také vzrušenie a napätie, že budete mať čo robiť, aby ste pri neustálom prudkom otáčaní stránok papier neroztrhli. Záver je tiež nadmieru silný a nevtieravo, prirodzene, ale s veľkou dávkou sugestivity rieši zmysel ľudského bytia a cieľ ľudského snaženia. Ibaže, máme tu i objemnú časť knihy, ktorá je vyložene nudná a ja som mal čo robiť, aby som nepreskakoval v deji! - čo považujem za priam hrôzostrašnú čitateľskú herézu. Putovanie po Afrike, kedy sa naši hrdinovia snažia nájsť bájne miesto kolísky upírskej rasy má velikánsky potenciál, ale podstatnú časť z neho autor utopil v bezbrehej a bezodnej nude. Táto stať môže slúžiť ako manuál k tomu ako NEpísať!!! Čo teda s touto nesmierne zaujímavou, ale v zásade nezvládnutou knihou? Ak sa chcete dozvedieť ako by vyzeral novovek, keby na svete žili (a vládli) upíri, ak sa chcete stretnúť s takými vďačnými postavami histórie ako je Richard Levie srdce či Vlad Dracula a dozvedieť sa tajomstvo vzniku vampirizmu (autor je nielen zdatný sociológ, ale aj biológ a to sa na knihe prejaví a rozuzlenie prekvapí nejedného čitateľa) či zažiť jednu z najvzrušujúcejších bitiek v (alternatívnych) dejinách, určite sa do nej začítajte. Ak ale čakáte príbeh, ktorý plynulo plynie a graduje až k veľkému finále, môže sa vám stať, že budete sklamaný.



(knihu vydalo vydavateľstvo Laser books v roku 2008)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára