utorok 20. novembra 2018

Hlas krve


Dovoľte, aby som vám bez zbytočných okolkov predstavil asi najpôsobivejšiu antológiu hororu, ktorá vyšla v Čechách či na Slovensku. Aspoň v poprevratovej ére. Je zameraná na angloamerických autorov, ako hlása bombastický titulok "Nejlepší britské a americké horrory" a o príťažlivosti nás presviedča i sympaticky braková obálka. Nenechajte sa odradiť, nechajte sa nalákať! V tejto knihe je mimoriadne silná skladba poviedok a nebyť pár, doslova pár, slabých kusov, bol by to výkvet toho najlepšieho z najlepšieho. Nesmiem opomenúť aj fakt, že viaceré príbehy robia česť menu svojho žánru a sú skutočne hrôzostrašné a prinášajúce des. Nečítať pred zotmením!
Kniha je rozdelená do troch častí, ktorých už len názov (napr. Otcové děsu) dáva tušiť zostavovateľovu lásku k žánru. Autori sú tu radení chronologicky podľa doby v ktorej tvorili a môžeme sa tešiť ešte na dvojicu silných textov - úvodná a záverečná poviedka, ktoré stoja osamote, mimo troch celkov. Prvá poviedka je akýmsi prológom k hrôze, ktorá nás čaká a neminie a je to poviedka skvelá, posledná zas výber uzatvára a je veľmi znepokojujúcim epilógom, ktorý nám nedá spať. Ivan Adamovič tu trefne prekrstil epilóg na nekrológ, navyše ako erudovaný znalec a milovník hororu nám o každom autorovi prichystal krátky, no informáciami nabitý a pútavo formulovaný medailónik. Ale poďme už na to, dámy a páni, toto je:

Hlas krve

 


Trápení s dětičkami (Suffer the Little Children) - Stephen King
Zaslúžilá učiteľka si vo svojom veku zaslúži viac úcty a rešpektu, tieto decká sú správajú fakt čudne! Najhoršie je, že to postupne zachvátilo celú triedu. Starnúca pedagogička získa podozrenie, že s týmito deťmi nie je čosi v poriadku, že to možno nie sú v skutočnosti deti, ale...!

Rané príbehy majstra hrôzy boli vážne surové, na nič sa nehrali a mali veru výbušný náboj! Táto poviedka, ktorá otvára zbierku, je excelentná. Cítiť v nej inšpiráciu predchádzajúcou generáciou žánrových velikánov zastúpenou borcami ako je Bradbury či Kuttner, s ktorých príspevkami sa v tejto knihe tiež stretneme. King je tvrdý, úderný, a je to aj veľmi dobrý psychológ. Do postavy typickej prísnej učiteľky zdeformovanej praxou niekoľkých desaťročí sa dokážete krásne vžiť; verím, že takéhoto hlavného hrdinu by čitateľovi dokázal sprístupniť len málokto. King okrem toho bravúrne využil motív detí, ktoré predstavujú pre svet dospelých nepochopiteľnú hrozbu, detí, ktoré nemusia byť vždy len milé, ale aj zákerné a zlovestné, deti, ktoré sú so svojím vnútorným svetom už tak vzdialené dospelému, že niekedy sa zdá akoby to boli dve rasy obývajúce dva svety... Famózny úvod do famóznej antológie!

Hlídač (The Signal-Man) - Charles Dickens 
Počas vychádzky sa hlavný hrdina stretáva s vlakovým výpravcom a bude to čudesné stretnutie a toto stretnutie bude pre neho predstavovať najzvláštnejší zážitok v živote.

Veľkí klasici svetovej literatúry mali jednu obzvlášť príťažlivú polohu, a to vtedy, keď si odskočili do vôd - bažín strašidelnej literatúry. Nezriedka sa v nich pohybovali s graciéznosťou olympijského plavca. Dickens tu ukazuje, že duchársku látku vie spracovať nielen mravoučne ako vo Vianočnej kolede, ale že dokáže vytvoriť príbeh, z ktorého naozaj mrazí. Nebudem nič viac prezrádzať, ale toto je jeden z najlepších ghost stories, aké som kedy čítal.

Hlas ve tmě (The Voice in the Night) - William Hope Hodgson
K námorníkom na lodi sa pod rúškom noci priblíži čln. Očividne zamieril z neďalekého neobývaného ostrova. Dotyčný nechce ísť na palubu a drží sa mimo dopadajúceho svetla, prosí iba o zásoby. Postupne im rozpovie hroznú históriu stroskotania a to, že na ostrove číha hrozba, ktorá sa nemôže dostať do sveta ľudí...

Autor je v istom zmysle pionierom v strašidelnej literatúre. Preslávil sa strašidelnými poviedkami z námorníckeho prostredia, ako v tomto prípade, písal i pútavé príbehy s detektívom-okultistom, či prelomovú weird fiction Dom na rozhraní (The house on the Borderland) a Nočná zem (The Night Land). Občasné štylistické nedostatky prekrýva sugestivita jeho diel, zvláštna podmanivá atmosféra a výborné originálne nápady. Autorove príbehy sú mimoriadne zaujímavé, aspoň tak, ako bola zaujímavá aj jeho osoba, a za to, že nemá doslova výsostné postavenie v rámci strašidelnej literatúry môže len jeho predčasná smrť v zákopoch I. svetovej vojny, pretože inak by toho stihol určite napísať oveľa, oveľa viac.

Lakandů (Lukundoo) - E. L. White
Cestovatelia a bádetelia musia na africkom kontinente čeliť nielen drsnej prírode, ale aj nevraživosti domorodcov. Pomsta šamana býva hrozivá... A biely muž je voči desivým kúzlam bezmocný.

Poriadne mrazivá a bizarná príhoda... a je podaná tak, že jej skoro uveríte. Bŕŕŕ.
Autor napísal viacero historických románov, ale najviac je pamätaný práve pre svoje hororové príbehy, ktoré boli zhrnuté v dvoch zbierkach. Medzi najznámejšie patrí práve táto poviedka a potom ešte Strašidelný dom (The House of the Nightmare), bohužiaľ sú to aj jediné dva jeho preložené príbehy... Jeho príbehy sa vyznačujú tou správne makabróznou atmosférou.

Krysy ve zdech (The Rats in the Walls) - H. P. Lovecraft
Na začiatku je veľké dedičstvo - staré sídlo s temnou minulosťou. Tú hlavný protagonista postupne odkrýva, aby zistil, že pod starým sídlom sa nachádzajú obrovské katakomby. Obludné krysy a ohavný kanibalizmus... mám pokračovať?

Ozaj pôsobivé! Pomalý štart a napokon freneticky zbesilý záver. Ako keď natlakujete hrniec a ten potom vybuchne. Dlho máte nepríjemný pocit, ktorý sa s pribúdajúcimi zisteniami mení na veľmi nepríjemný pocit. Prízračné krysy sú len akousi predohrou, návnadou na niečo ďaleko horšie - morbídne tajomstvá podzemných priestorov. Tu Lovecraft neponúka "len" hrôzu, ale aj hnus. Väčšinou to v horore nemám rád, pretože často je výsledok skôr kontraproduktívny, ale v tomto príbehu to funguje znamenite a hrôzu ešte znásobuje. Legendárna poviedkad veľmajstra. Jedna z najsilnejších v antológii.

Holubi z pekel (Pigeons from Hell) - Robert E. Howard
Počas svojich potuliek narazia dvaja priatelia na opustený dom. Pri západe slnka z verandy vzlietne kŕdeľ holubov... Nevedia nič o miestnej legende, ktorá sa k tomu viaže, sú zďaleka. A nevedia ani to, čo vie veľmi dobre čitateľ strašidelných príbehov - za žiadnych okolností neprespávajte v opustených, podozrivo vyzerajúcich domoch!!!

Howard možno nebol literátom - umelcom, ale bol jednoducho výborným rozprávačom, ako dokazoval stále zas a znovu počas svojej krátkej no mimoriadne plodnej spisovateľskej kariéry. Vďaka jeho rozprávačstvu je to jedna z jeho najlepších poviedok a tiež jedna z najlepších poviedok v antológii. Strašidelné historky z amerického juhu, černošská mágia, povesti o zombie... mám pokračovať? Nie! Prečítajte si to sami a bojte sa!

Hřbitovní krysy (The Graveyard Rats) - Henry Kuttner
Správca cintorína má už dlhšie problémy s abnormálne veľkými krysami, dnešnú noc sa s nimi rozhodne vysporiadať. Ale nie všetko sa bude uberať podľa jeho plánov...

V jednej z prvých poviedok tohto polozabudnutého majstra žánru cítiť veľký Lovecraftov vplyv, veď napokon autor aj patril ku krúžku jeho obdivovateľov a do istej miery môžeme povedať, že aj jeho žiakov. Poviedku vnímam ako prvú predzvesť a ešte nie úplne rozvinutú, spisovateľovho veľkého talentu, no aj tak je to poviedka dobrá a pôsobivá. Kuttner sa neskôr preslávil najmä v oblasti sci-fi, ale meno má aj v horore a zaslúžené miesto i v histórii fantasy, prípadne v kombinácii týchto žánrov. Je to, a nie iba podľa môjho úsudku, jeden z najlepších a najvýraznejších poviedkarov, akých kedy fantastika nosila, bohužiaľ však je už dnes málo známy.

Byl to démon (Call Him Demon) - Henry Kuttner
Deti sú  na prázdninách a uvedomujú si to, čo dospelí nie, pretože ešte nestratili schopnosť vidieť veci, ktoré nepochádzajú z tohto sveta. Je to schopnosť, ktorá časom zaniká. Napríklad si veľmi dobre uvedomujú, že ich strýko nie je človek, ale zvláštna krvilačná entita, ktorá si len prepožičala ľudskú podobu.

V jednej z najvýraznejších a najlepšie napísaných poviedok v rámci celého žánru Kuttner naplno rozvinul svoje schopnosti. Výborný nápad, nevšedná zápletka, šokujúci záver, typ hrôzy, ktorý dokáže poviedka vzbudiť - zvieravý, nepríjemný a dlho odoznievajúci, a tiež to, ako naplno využil detské postavy v príbehu a ako vykreslil ich magické vnímanie reality, to všetko robí z tejto prózy absolútnu klasiku.

S úctou váš Jack Rozparovač (Yours Truly, Jack the Ripper) - Robert Bloch
Náš protagonista je na stope Jackovi Rozparovačovi. Aspoň to sám tvrdí a očividne tomu aj verí. Čo by robil najznámejší sériový vrah v Amerike 40. rokov dvadsiateho storočia? Na to má bizarnú teóriu: Rozparovačove zločiny sú vlastne rituálne vraždy s okultným podtextom a takýmto spôsobom si vrah predlžuje život. Je náš hrdina šialenec alebo má pre svoje tvrdenie skutočne nejaké dôkazy?

Táto poviedka umožnila Jackovi Rozparovačovi vstúpiť do ríše literárnej fantastiky a založila akýsi mini subžáner točiaci sa okolo tejto témy. Tiež utvorila priestor pre všelijaké blúznivé špekulatívne hypotézy, konšpiračné teórie a prizvala do kriminalistiky zástup záhadológov, ktorí donekonečna dumajú nad predmetnou udalosťou a čoraz viac sa vzďaľujú jednoduchej pravde - smutnej histórii jedného sadistického psychopata, ktorý sa stal známym len vďaka tomu, že nebol chytený, a že jeho zločiny boli prvým takto masívne medializovaným prípadom svojho druhu, ale nie o tomto som chcel. Poviedka je to výborná, až vynikajúca. Zo stránok vystupuje plíživé zlo a naťahuje sa po vás. Temné nočné uličky ešte nikdy neboli tak nebezpečné! Roberta Blocha pokladám za jedného z veľmajstrov hrôzy a útvar poviedky zvláda fantasticky, hoci má úplne inú polohu ako Kuttner; on a tiež Bradbury, v antológii takisto zastúpený, boli azda najlepšími poviedkarmi svojej doby.

Loterie (The Lottery) - Shirley Jackson
V jednom mestečku, zapadákove, kde ani líšky nedávajú dobrú noc, sa koná pravidelná slávnosť - Lotéria. Kto má víťazný los, alebo by som mal skôr uviesť los porazeného? Pretože toto je lotéria naopak a to na nej nie je jedinou zvláštnosťou...

Aj takúto podobu môže mať horor. Úplne nekonvenčnú a čisto psychologickú. O autorke si nejeden čitateľ myslí, že bola prvou dámou hororu. A myslím si to aj ja. Po prečítaní azda znásobíte rad jej fanúšikov. Pretože či už majú jej príbehy nadprirodzený rozmer alebo je to horor realistický, hrôzu napokon vždy vzbudzujú situácie, v ktorých sa nešťastník ocitne. Verné vykreslenie psychológie postáv, pričom je úplne jedno či to je individuálny charakter, alebo psychológia celého spoločenstva, obe vie zobraziť rovnako dôveryhodne, umožňuje použiť jemnú, nevtieravú, ale tiež neodbytnú hrôzu...

Neohlížejte se (Don´t Look Behind You) - Fredric Brown
V tomto príbehu sledujeme osudy šikovného no jednoduchého, možno až mierne zaostalého sadzača, ktorý sa nechá zapliesť do falšovania peňazí a to predznamená jeho neveselý koniec. Koniec?...

Možno nie najlepšia, ale určite najoriginálnejšia poviedka v antológii. Nemýľte sa však, je to aj poviedka naozaj dobrá. V čom je tak výnimočná? To by som vám všetko vyzradil, povedzme ale, že je založená na jednoduchom, avšak geniálnom nápade a autor sa s čitateľom doslova zahráva. Áno, hrá sa s vami hru na mačku a myš a vy na tú hru radi pristúpite. Je to totiž poviedka maximálne adresná a autorovi sa podarilo preniesť hrôzu priamo k vám do obývačky... Fredric Brown bol tiež znamenitý poviedkar, ktorého práce zavial čas, oplatí sa z nich sfúknuť nános prachu, budete sa potom diviť, aké sú jeho texty čerstvé a "řízné", niekedy doslova!

Netvor z hlubin (The Sea Thing) - A. E. van Vogt
Neľudská bytosť, žraločí boh, na seba berie ľudskú podobu, aby sa vysporiadal s celou posádkou námorníkov...

Fascinujúci fantazijne-dobrodružný príbeh s prvkami hororu, písaný z pohľadu netvora a zasadený do príťažlivého exotického prostredia južných morí je výborným príkladom fabulačného a rozprávačského umu svojho stvoriteľa - rozporuplného autora sci-fi, inovátora a tvorcu mnohých prapodivných príbehov, ktorý dokázal napísať brilantnú poviedku a vzápätí ťažkopádny, pozliepaný, nečitateľný román... Táto jeho práca ale patrí k tým najviac vydareným. Je to zážitok, na aký len tak nezabudnete.

Šesté přání (The Wishes Me Make) - E. Mayne Hull
Muž odsúdený na trest smrti nechtiac privolá svojimi zúfalými myšlienkami zvláštnu bytosť z inej dimenzie, ktorá mu prisľúbi splniť šesť želaní... a poskytne mu tak nádej na záchranu. Čo ale, ak je osud človeka vopred pevne daný?

Mnaželka van Vogta, autora predošlej poviedky a niekedy i jeho spoluautorka, bola sama mimoriadne zručnou spisovateľkou. Dokazuje to aj v tejto skvelej próze, ktorá využíva rozprávkový motív a pracuje s fatalizmom a neodvratnosťou osudu. Len, prosím, nedostaňte z tejto poviedky depresiu!

Žárlivý duch (The Green-Eyed Monster) - Theodore Sturgeon
Dokáže muž pomôcť neznámej žene, ktorá tvrdí, že ju prenasleduje a terorizuje podivný prízrak? Prečo sa ale potom správa tak odmietavo?

Ďalší výrazný zjav fantastiky Theodore Sturgeon, dokázal nevídané, podať čitateľovi nadprirodzeno naservírované s takým prehľadom a takou šikovnosťou, že mu bez výhrad uverí. Hoci táto poviedka pracuje so strachom veľmi opatrne, subtílne, a dokonca nepatrí ani k tým silným príspevkom do antológie, má svoje čaro a svoj pôvab.

Mrtvý muž (The Dead Man) - Ray Bradbury
Hlavným hrdinom príbehu je muž, ktorý tvrdí, že nemôže zomrieť, hoci už nežije... Je za tým snáď zriedkavá psychická porucha, alebo žeby naozaj... ?

Aj keď by som poviedku nezaradil medzi Bradburyho najlepšie, stále je to uhrančivé, tajuplné, smutné a temné rozprávanie, ktoré je nevyhnutné si prečítať! Potom azda pochopíte, prečo je autor suverénne jedným z mojich najmilších spisovateľov.

Noemovy děti (The Children of Noah) - Richard Matheson
Skoré ranné hodiny trávi hlavný hrdina na nepodarenej dovolenke za volantom auta. Prechádza práve cez miniatúrne mestečko, keď ho zadržia miestni policajti za nedovolené prekročenie rýchlosti a nepostupujú pri tom práve štandardne...

Jedna z najlepších poviedok antológie. Matheson je v žánri pojem a tu nás presvedčuje o svojom talente. Poviedka je vskutku dobre napísaná a hrozivá. Výborný nápad - v podstate starý, ale v novom modernizovanom šate, kultúrne rozdiely, z ktorých autor vyťaží maximum a sú tu preexponované na najvyššiu možnú mieru, majstrovské budovanie napätia, to sú všetko neklamné znaky skvelej žánrovej prózy. Vyvstáva tu konflikt medzi moderným človekom, synom civilizovaného 20. storočia so všetkými svojimi výdobytkami, príslušníkom strednej vrstvy, typickým priemerným američanom a na druhej strane jednoduchým "zaostalým" dedinčanom, ktorý žije v izolovanej spoločnosti s vlastnými pravidlami, kde akoby zaspal čas. Príbeh tak ilustruje skryté, latentne prítomné vzájomné pohŕdanie medzi týmito dvoma tak rozdielnymi svetmi, ktoré hrozí prerásť do otvoreného nepriateľstva. A to všetko je prestúpené bravúrne vykreslenou ťaživou atmosférou, ktorá ani na chvíľku nepoľaví, len hustne a hustne až... ale nie, nevzradím tajomstvo tohto príbehu, nechajte sa prekvapiť! A pamätajte, ak ste v cudzom prostredí, kde platia iné pravidlá, buď ich dôsledne dodržujte, alebo, doparoma, rýchlo utečte!

Tváře v Borových dunách (The Faces at Pine Dunes) - Ramsey Campbell
Hlavný hrdina je mladík, ktorý s rodinou kočuje z miesta na miesto a nikde sa dlho nezdržia. Na tomto mieste sa ale zamiluje a možno sa konečne dozvie aj pravdu o svojich rodičoch a o sebe...

Táto poviedka pôsobí buďto ako zdĺhavá nuda bez akejkoľvek gradácie v deji, utárané a nezáživné niečo, kde sa nedeje absolútne nič, alebo ako majstrovský kúsok hrôzy, perfektne vypointovaný a s chorobnou, mrazivou atmosférou, a ako jeden z najznamenitejších kúskov antológie. Tak si vyberte. Zhruba do týchto dvoch kategórii sa delia čitatelia tohto príbehu. Mňa veru táto poviedka vôbec nezaujala, ale dajte jej šancu a možno vás prekvapí. Ramsey Campbell je v hororovej literatúre význačné meno.

Rybí noc (Fish Night) - Joe R. Lansdale 
Uprostred púšte zastane auto a z neho vystúpia dvaja muži. Ten starší rozpráva čudesnú historku, ktorá sa mu kedysi stala v týchto miestach; možno sa zvláštny úkaz zopakuje aj túto noc!

Prazvláštna poviedka, vystihuje ju slovko pitoreskná. Autorovi síce neuveríte ani na chvíľku, ten nápad je tak preexponovaný, že hoci je sám osebe skvelý, vyznieva trochu groteskne, ale predsa má poviedka svoje kvality a naozaj má čosi do seba. Joe Lansdale nie je veru v žánri žiaden nováčik.

Cesta domů (No Way Home) - Brian Lumley
Vydáme sa na cestu, ale do cieľa prísť nemôžeme, a tak blúdime niekoľko rokov... Viete si to predstaviť? Toto je osud literárnej postavy v tomto príbehu...

Snáď nie vyložene hororová poviedka od majstra hororu (antológia je plná zvučných mien autorov), ktorá má ale skoro "záhrobnú" atmosféru a čitateľovi dokáže poriadne znepríjemniť alebo spríjemniť (záleží ako sa na to dívate) chvíle s knihou.

Jeho rostlinná manželka (His Vegetable Wife) - Pat Murphy
Jeden "vidlák" si doma zo sadeničky vypestuje sexuálnu otrokyňu. Ale nie všetko pôjde podľa jeho plánov.

Úchylné feministické čudo, asi toľko mám k tejto poviedke. A nie je na nej absolútne nič hororové... Napísaná ale nie je zle; autorkino meno má dnes vo fantastike cveng, toto je jej raný text pochádzajúci z osemdesiatych rokov.

Černý muž s rohem (Black Man with a Horn) - T. E. D. Klein
Hlavný hrdina je zneuznaný hororový spisovateľ, ktorý žije a tvorí v tieni Lovecrafta. Jedného dňa sa však okolo neho začnú diať čudné veci a on zisťuje, že Lovecraftov "mýtus Cthulhu" možno nebol fikciou.

Nádherná pocta Lovecraftovi, plná náznakov a číhajúcej hrôzy... ktorá sa však nijako poriadne neprejaví a poviedka celá vyšumí do stratena. Nebojím sa ani povedať, že by jej pomohlo škrtanie. Je to veľká škoda, lebo mala potenciál, ale výsledný dojem z nej je rozpačitý. Autor je vysoko oceňovaný prispievateľ do žánru, bohužiaľ ale tvorí veľmi pomalým tempom, a tak toho nemá na konte veľa.

Kde jsi, rytíři? (Wish One Knight) - Brian A. Hopkins
Brutálnemu domáce násiliu vie urobiť hlavný hrdina, ešte chlapec, koniec, ale vpravde netradičným spôsobom. Za všetko sa však platí...

Veľmi surová poviedka, ale dobrá. Má však jednu velikánsku chybu - je to temné fantasy, vôbec nie horor. Je to tiež jedna z prvých prác tohto autora, ktorý sa neskôr vypracoval na popredného spisovateľa strašidelnej literatúry a získal viaceré žánrové ocenenia.

Nákupy (Shopping Trip) - Carol T. Noble
Hlavná hrdinka, ktorá je úplne obyčajná si v úplne obyčajný deň vyrazí na úplne obyčajné nákupy, niekto ju však sleduje a blíži sa večer... dnešný deň možno napokon nebude tak celkom obyčajným.

Mne osobne sa táto poviedka páčila, dokonca môžem povedať, že sa mi veľmi páčila. Leží na pomedzí realistického, nie nadprirodzeného hororu a thrilleru, využíva prvky pozvoľna sa stupňujúceho napätia a jej nejednoznačný koniec a nevypovedaný záver zapôsobia na čitateľa ako studená sprcha. Chápem aj to, že niekto ju môže považovať za nepríliš výraznú a akýmsi spôsobom banálnu prózu, ja s tým ale nesúhlasím. Práve jej zdanlivá obyčajnosť a všednosť vytvára dojem až krutej úprimnosti. Áno, viem si predstaviť, že takéto niečo sa môže prihodiť hocikomu, ak ste v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Autorka publikuje v málo nákladových obskurných časopisoch a antológiách, ale zdá sa, že má rozhodne na viac!

Dovádění (The Frolic)  Thomas Ligotti
So vyšinutým vrahom malých detí si, zdá sa, nevie rady ani väzenský psychológ. Aj ten má pocit, keď sa s ním rozpráva, akoby navštívil vzdialené sféry pekla.

Táto poviedka na mňa nesmierne zapôsobila. Je doslova morbídna, a pritom by sme v nej darmo hľadali niečo naturalistické. Nie je v nej jedinej zmienky o niečom sadistickom, nič sa tam neopisuje. Nie, ťaží čisto zo svojej ponurej, veľmi temnej atmosféry. Naskákala mi z nej husia koža a ešte doteraz, keď si na ňu spomeniem, ma dokáže vyviesť z rovnováhy. Thomas Ligotti je právom považovaný za jedného z najskvelejších súčasných autorov strašidelnej prózy.

Muž, který byl ošklivý na panenky s dýňovou hlavou (The Man Who Wasn´t Nice to Pumpkin Head Dolls) - Darrell Schweitzer
Svet sa zbláznil! Všetci túžia po novej hračke a okolo výrobku sa rozpútal úplný ošiaľ. Zdá sa, že len hlavnému hrdinovi to ide na nervy a nevezie sa na tej vlne.

Nápad nie je zlý, oceňujem aj trochu tej spoločenskej satiry, i to, ako autor pranieruje marketingové kampane a ľudskú stádovitosť, keď sa človek nechá opantať akoukoľvek hlúposťou. Nevadí ani tak to, že poviedka nie je nijako zaujímavo napísaná, horšie je, že postráda akékoľvek napätie, absentuje tam prvok prekvapenia a ani atmosféra nestojí za nič. Akože šokujúci záver je len nechcene úsmevný. Táto poviedka bola jednoducho slabá a nič na tom nezmení fakt, že autor stvoril niečo tak zvláštne, niečo tak psychedelické a zároveň tiež veľmi uhrančivé, ako je fascinujúca fantasy kniha Každý z nás je legenda (We Are All Legends).

Noční stíny (Nightcrawlers) - Robert R. McCammon
Protagonista príbehu si z Vietnamskej vojny neodniesol bežné nočné mory, ako iní veteráni. Tieto nie sú len akoby... tieto nie sú také živé, až sa zdajú byť skutočné, tieto totiž sú skutočné!

Maximálne zaujímavý a pohlcujúci príbeh, ktorý rozhodne patrí k tým lepším v antológii. Veľmi trefne, cestou fantastiky, konkrétne hororu, nám približuje traumu z Vietnamu a to, ako zasiahla americkú spoločnosť. Naozaj nevšedné čítanie, nemali by sme sa ale diviť, lebo autor je ďalším z radu významných modernejších autorov strašidelných kníh.

Zapovězené (The Forbidden) - Clive Barker
Hlavná hrdinka zháňa materiál do dizertačnej práce o graffiti, preto vyráža aj priamo do terénu, do predmestí veľkomesta. Narazí pritom i na to, čo nehľadala: na ozvenu mestských legiend o nevyriešených vraždách a desivom démonovi.

Záverečnú poviedku vnímam ako najdesivejšiu a takisto najsilnejšiu zo všetkých, a že mala skvelých konkurentov! Kontroverzný Clive Barker je nekorunovaný kráľ splatterpunku, odnože hororu zameraného na explicitné zobrazenie násilia, ale trebárs aj sexu a detailné stvárnenie rôznych "nechutností". Keby to bolo samoúčelné, poviem - odpad! Ale Barker je veľký umelec a dokáže to použiť funkčne, v tomto prípade to dokonca nijako neprečnieva štandard trochu drsnejšieho hororu, v tom netkvie hypnotická podmanivosť poviedky. Opäť je to v atmosfére. Tu autor dokázal, že pohlcujúca, ťaživá, bezútešná atmosféra nemusí čerpať len z klasického prostredia cintorínov, opustených domov, strašidelných zámkov, tajuplných lesov, ale môže byť aj veľmi súčasná, keď príbeh zasadil do ghetta moderného veľkomesta, do labyrintu z šedivého betónu obývaného stratenými existenciami a vôbec nižšou sociálnou vrstvou. Ranu z milosti mi potom zasadilo rozuzlenie príbehu a jeho vyznenie... Barker ide hlbšie, neuspojí sa s niečím takým, ako je otrepaná prekvapivá pointa či zvrat v závere rozprávania, nech by bol výsledok akokoľvek famózny. On ide hlbšie, zamýšľa sa nad esenciou príbehu ako takého, nad vznikom legiend, a nevyníma z toho ani moderné mestské legendy, ide ešte hlbšie, až k archetypom... ku koreňom rozprávania a vzniku strašidelných historiek. Týmto si ma bezvýhradne získal. Ale možno som trochu zaujatý, vyrastal som totiž v meste, na pochmúrnych sídliskách z betónu, v panelovom byte... A stále som tým nasiaknutý - hrôzostrašnými povedačkami, čo sme si rozprávali ako deti, a nie nie to zo seba vyžmýkať! Touto poviedkou sa to naopak iba umocnilo. Akoby totiž hovorila: poďte, vitajte v novom storočí a novom tisícročí, mnohé sa zmenilo, ale strach a des ostávajú stále rovnakými, oni sa nemenia a ľudstvo budú sprevádzať počas celej jeho cesty...

A mne bolo cťou sprevádzať vás jednou z najlepších antológii horroru, ktorá sa dá zohnať v slovenskom či českom jazyku. Kniha vyšla v roku 1996 vo vydavateľstve Najáda.



(ukážka z Barkerovej maliarskej tvorby - aj tam je rovnako svoj a rovnako perverzný a sugestívny ako v literatúre)


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára